10.09.15

Mýdlový sliz - levné a ekologické praní

Chcete ušetřit za prací prostředky, prát trochu ekologicky a navíc mít ještě dobrý pocit z vlastní výroby předmětu (téměř) denní spotřeby. Udělejte si vlastní prací gel - mýdlový sliz.


Najít ekologicky i ekonomicky šetrnější variantu k běžným pracím práškům je poměrně jednoduché. Řešení máte většinou ihned po ruce – je to mýdlo. Jeho použití však vyžaduje trochu energie a počátečních příprav.
Jedno vyprání vás pak přijde na několik málo korun. Také aviváž, kterou odborníci považují za jeden z ekologicky nejškodlivějších v domácnosti používaných produktů, jde jakžtakž nahradit.

Mýdlový sliz - jednoduchý a účinný prací prostředek

Mýdlový sliz je kombinace vody, mýdla a prací sody. Mýdlo funguje jako aktivní prací složka, soda se pak postará o změkčení vody a má také změkčovací vliv na látku, z níž vyplavuje vápenné usazeniny. Jde o více či méně gelovitou látku, kterou si doma snadno během pár minut připravíte. A příprava  je velmi jednoduchá.

V asi jednom litru horké vody rozpustíte 100 gramů nastrouhaného jádrového mýdla (asi dvě třetiny kostky) a 70 gramů prací sody. Nemusí to být na gram přesně, ale zároveň se od těchto hodnot moc neodchylujte - hlavně co se týká obsahu sody. Při strouhání mýdla buďte také opatrní - nastrouhaný prášek  a doprovodný jemný prach je docela dráždivý.

Vše pak dobře rozmíchejte, doplňte teplou vodou na objem 5-6 litrů a nechte vychladnout. Výsledkem je pak bílá hmota konzistencí podobná pudingu – prací sliz. Během chladnutí sliz často míchejte, aby se vám na jeho povrchu nevytvořil pevnější škraloup. Výsledná hmota by měla být co nejvíce homogenní.Jakmile vám sliz mírně vychladne, zřeďte jej vodou na konzistenci běžného tekutého pracího prášku a přelijte do lahví. Na jedno praní pak použijte asi 200 - 250 ml slizu.

Prací sliz jde i vylepšit

Obyčejný sliz vyrobíte z běžného jádrového mýdla a sody. Náklady na jednu várku (plný kýbl slizu) jsou jen několik desetikorun. Pokud byste chtěli trochu luxusnější variantu tohoto univerzálního domácího pracího prostředku, použijte místo jádrového lepší marseilleské mýdlo. A zkuste třeba trochu experimentovat a přidejte do slizu nějakou přírodní vonnou esenci.


Prací sliz před zředěním na finální hustotu. (Foto: autorka)

Aviváž – náhrada je problematičtější

Ačkoli to tak nevypadá, aviváž patří k nejškodlivějším chemickým látkám v domácnosti. Je špatně biologicky odbouratelná a citlivějším osobám může způsobovat vyrážky a ekzémy. Nejlepší alternativou je aviváž přestat používat úplně nebo alespoň silně omezit. Aviváž by se navíc vůbec neměla používat při praní dětského prádla, sportovního oblečení a ručníků či utěrek. Aviváž lze do jisté míry nahradit octem, který působí příznivě na barvy látky, dobře z rádla vypláchne zbytky prášku či slizu a pomáhá s desinfekcí a čistěním pračky. Použijte několik polévkových lžic na jedno praní, ke kterým můžete přidat pár kapek nějaké vonné esence. Zápachu octa se bát nemusíte, mácháním se odstraní a nemusíte mít proto strach, že budete cítit, jako byste před chvílí nakládali okurky.

Prací sliz a barvy

Z vlastní zkušenosti musím říci, že dlouhodobé používání pracího slizu skutečně barvám prádla moc neprospívá (není to ale tak hrozné, jak by se mohlo zdát). Běžné prací gely a prášky totiž obsahují takzvané "opticky rozjasňující prostředky", které barvy prádla trochu vytáhnou. Při praní slizem také trochu šedne bílé prádlo. Naopak u černého prádla jeho šednutí nepozoruji. Efektivní řešení je jednoduché - jednou za čas bílou barvu prádla oživit v běžném pracím prostředku planeta i vaše peněženka to jistě unese.

Autorka: Johana Rottová  

Žádné komentáře:

Okomentovat

Konečně! Kompostovatelné kávové kapsle

Tohle nám dlouho chybělo. Káva z kávových kapslí je obvykle velmi dobře chutná a její příprava je přitom velmi jednoduchá. Asi každého al...