12.11.15

Nejen pro nomády. Jak se dá vylepšit maringotka?


Maringotky jsou v současné době docela populární a mnoho lidí se je opravuje nejen na rekreační, ale někdy také na trvalé bydlení. Stačí totiž sehnat dobrý pozemek, na inzerát koupit nějakou starší maringotku, kterých je u nás k mání docela dost, a po úpravách (hlavně po zateplení) může vzniknout pěkné, byť trochu alternativní bydlení.

Maringotek si všímají samozřejmě také architekti a designéři. Ukážeme si dva projekty z českých studií.

Z nouzového řešení vzniklo pěkné bydlení


Designérka Monika Lněničková ze studia Miramari chtěla na svém pozemku postavit menší stavbu, která by sloužila jako víkendové bydlení a zároveň vyhověla regulativům stavebního úřadu. Protože na našem trhu neobjevila nic, co by její potřeby uspokojilo, rozhodla se navrhnout si moderní maringotku.

Nejde ale nakonec o maringotku v pravém slova smyslu, spíš jen o domek, který je vzhledem maringotek inspirován. S maringotkou není možné vyjet na silnici a podvozek slouží hlavně jako dekorace a pro krátkodobé posuny na pozemku. Jinak jde o plně vybavený malý dům o rozloze 24 m2 s kuchyní, koupelnou i toaletou. Cena maringotky začíná na 650 000 Kč.

Maringotka 2.5


Do projektu „maringotky“ pro dva (a půl) se pustili i mladí architekti ze studia VIDA architekti. Jako svůj výchozí bod zvolili klasickou dřevěnou maringotku na půdorysu o velikosti 7 x 2,4 m, jejíž potenciál jim přišel dosud málo prozkoumaný. I když se 16 m2 může zdát jako naprosté minimum, architektům se do něj podařilo umístit základní funkce pro pobyt dvou dospělých lidí s jedním malým dítětem. Je zde tedy ložnice, kuchyně, koupelna, kompostovací toaleta a v rámci možností i dostatek úložných prostor.Znáte nějaké další příklady zajímavých konverzí maringotek?

Foto: Dřevoastavby.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Konečně! Kompostovatelné kávové kapsle

Tohle nám dlouho chybělo. Káva z kávových kapslí je obvykle velmi dobře chutná a její příprava je přitom velmi jednoduchá. Asi každého al...