12.05.19

Tak to máme rádi: Minimalismus, dřevo a hlína

Menší dřevostavba navržená v minimalistickém stylu stojí už od roku 2008 ve švýcarském městečku Ossingen. Dům má minimalistický design, dřevěnou konstrukci doplňují hliněné omítky z místních zdrojů. Architekt Reto Brawand dům navrhl tak, aby byl úsporný a jeho výstavba byla co nejvíce ekologická.Konstrukce domu je dřevěná, majitelé si v této souvislosti chválí hlavně rychlost výstavby. Konstrukce totiž byla postavena za týden. Jako izolace je použita 35cm vrstva celulózy. Za zmínku stojí také způsob těžby borového dřeva, které bylo použito na konstrukci a fasádu. Stromy byly poraženy v souladu s fázemi měsíce, což by se mělo pozitivně projevit nejen na kvalitě dřeva, ale i v určitých metafyzických aspektech života a dobrého pocitu v domě.


Fasáda domu je upravena šedou olejovou lazurou. Majitelé domu si přejí sledovat jeho stárnutí a postupné přirozené šednutí, lazura proto výslednou barvu domu spíš sjednotila, než aby ji nějak dramaticky změnila. Uvnitř domu jsou použity hliněné omítky o tloušťce 6 cm. Jde o místní hlínu s příměsí konopí a bentonitu.Příčky jsou pak z třívrstvých smrkových dřevěných panelů. Majitelé si v interiéru přáli co nejméně dveří; některé z nich jsou řešeny jako posuvné. Architekt v řešení interiéru přiznává drobnou inspiraci japonskou architekturou.

Foto: Reto Brawand

Žádné komentáře:

Okomentovat

Ostropestřec mariánský - záchrana našich jater

Ať už pijete alkohol či nikoli, stejně je pravděpodobné, že máte oslabená játra. Všichni máme. A proto bychom si měli čas od času dopřát ...