08.01.16

Co je to hybridní fotovoltaická elektrárna a proč je tato technologie důležitá

Zatímco velké fotovoltaické parky na polích vůbec nemáme rádi, u malých elektráren je to jiné. Malou elektrárnu na střeše by měl mít téměř každý trvale obývaný dům.

Jak už většina chytřejších lidí a států chápe, budoucnost energetiky je v decentralizaci, k níž patří také domácí výroba elektřiny. A proč? Hlavně pro větší energetickou bezpečnost a nezávislost. Jako nejperspektivnější se v oboru domácí energetiky jeví hybridní solární elektrárny. Vysvětlíme si, co to je.

Malé domácí fotovoltaické elektrárny lze podle způsobu připojení rozdělit na on-grid systémy připojené k distribuční soustavě, do níž dodávají energii a off-grid (ostrovní) zařízení, která fungují zcela autonomně. Hybridní fotovoltaický systém pak pracuje podobně jako off-grid elektrárna, s tím, že objekt je navíc napojen na běžnou distribuční síť. Díky tomu si vyrábí elektřinu sám a pouze v době nedostatku elektřinu "docucává" z distribuční sítě. S hlediska životního stylu přitom vůbec není poznat, zda zrovna spotřebováváme vlastní nebo koupenou elektřinu.

Výhoda: Nedodáváte elektřinu do distribuční sítě

Základní vlastností hybridního solárního systému je, že nedodává elektřinu do distribuční sítě, od níž musí být galvanicky oddělena. Je tedy nutné počítat s tím, že takový systém nevydělává výrobou elektřiny a veškerá vyrobená elektřina se musí spotřebovat přímo na místě. Ačkoli to tak nevypadá, jde o velkou výhodu, protože odpadají nejrůznější byrokratické překážky. Hybridní solární systémy „dle ERÚ nepotřebují licenci a pokud nemají licenci, nejsou de facto ani výrobci elektřiny a nevztahují se na ně ani povinnosti, tak jako na všechny ostatní výrobce elektřiny. Nepotřebují elektronický podpis a nemusí podávat měsíční hlášení o výrobě na OTE či jiné, pro normální lidi většinou nesrozumitelné nesmysly,“ uvedl například server SolárníNovinky.cz.
Něco podobného bude časem součástí většiny domů - "inteligentní" 7kWh baterie TESLA rpo akumulaci energie v domácnosti. 
Pro instalaci hybridního solárního systému tedy stačí pouze povolení stavebního úřadu, které se podle odborníků uděluje bez jakýchkoli problémů. Některé zdroje uvádějí, že je nutné ještě provoz HFVE ohlásit také příslušnému distributorovi elektřiny.

Z čeho se hybridní systém skládá?

Základní komponenty hybridní fotovoltaické elektrárny jsou následující:
  • Fotovoltaické panely - asi samozřejmá součást, že ano...
  • Akumulátor - baterie akumulátorů, která se stará o skladování energie pro potřebu v době, kdy nesvítí slunce. To je obecně problém solárních elektráren - největší výroba v poledne, největší spotřeba - večer, kdy už slunce nesvítí. Akumulátor by měl pojmout alespoň několik (cca 3 - 5) kilowatthodin energie.
  • Regulační a nabíjecí elektronika akumulátoru- stará se nejen o nabíjení, ale také správné cyklování a průběžnou údržbu baterie. Může být součástí střidače.
  • Střidač - klíčová elektrotechnická součást domácí elektrárny. Mění stejnosměrné napětí z FV panelů na střídavé, které dodává do zásuvek. Navíc v případě nedostatku vlastní elektřiny (vybité akumulátory) v mžiku přepne na odběr ze sítě. Kvalitní střídač je poměrně drahé (cca 50 000 Kč) zařízení s celou řadou možností nastavení a monitoringem energetických toků v domě třeba pomocí internetu.
Schéma domácí hybridní fotovoltaické elektrárny. Uprostřed je střídač, který mění stejnosměrný proud na střídavý.

Kolik to všechno stojí?

I když ceny komponent a zejména fotovoltaických panelů klesají, investice do hybridní solární elektrárny není zrovna malá. Cena za komplet FV panelů, měniče napětí, akumulátoru a dalších regulačních prvků se pohybuje okolo 200 000 - 300 000 Kč. Návratnost dodavatelé uvádí v horizontu 10 až 12 let, v praxi ale počítejte spíš s delší dobou.

V kalkulaci nákladů je nutné brát v úvahu spoustu dalších proměnných, jako je energetická spotřeba domu, ohřev vody, nároky na výkon kvalitu a funkce střidače, technologie a tedy životnost baterií, vývoji cen elektřiny atd.

Podobně jako u pasivních domů navíc do hry vstupují i „měkké neekonomické aspekty“. Na kolik si ceníte větší nezávislost, lepší energetická bezpečnost a dobrý pocit?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Konečně! Kompostovatelné kávové kapsle

Tohle nám dlouho chybělo. Káva z kávových kapslí je obvykle velmi dobře chutná a její příprava je přitom velmi jednoduchá. Asi každého al...