23.09.19

Když laserový dálkoměr, tak s dataloggerem

Od laserového dálkoměru obvykle očekáváme to, k čemu byl primárně stvořen – rychlé a pohodlné změření vzdálenosti. Měřič Toolcraft LDM  X100 toho však nabízí mnohem víc. Zaujal nás hlavně datalogger.

Oranžový a robustní - ideální pro práciMěřič Tooltcraft na první podhled zaujme robustním provedením a rámem z tvrzeného plastu. Výrobce udává odolnost proti pádu ze dvou metrů, což jsme teda nezkoušeli, ale je zřejmé, že přístroj prostě něco vydrží. Oceňuji také jeho červenooranžovou barvu, na stavbě nebo v dílně jej snadno najdete. Na vrchní straně je velký barevný a dotykový displej a tři tlačítka – měření, zapnutí/vypnutí a zapnutí kamery. Na spodní straně najdete kromě krytu baterií také šroub, pro uchycení na stativ.

Změří i výšky nebo rozteč dvou vzdálených bodů

Přístroj nabízí spoustu různých způsobů měření. Kromě běžné vzdálenosti a výšky k zemi kolmého předmětu, je to hlavně možnost měřit vzdálenost dvou bodů – ať už horizontálně nebo vertikálně. Je to dáno tím, že přístroj dokáže zaznamenávat také úhly. Samozřejmostí je rovněž počítání obsahu a objemu z naměřených hodnot.


Díky možnosti zaznamenávat úhel sklonu může přístroj sloužit také jako vodováha. Stačí jej umístit na stativ a můžete si třeba na stěnu snadno vynést vodorovné body. Křížový laser to sice nenahradí, ale i tak může být tento způsob použití měřiče užitečný. Možná oceníte i vestavěnou kameru. Ta vám pomůže v tom, že se nemusíte na cílový bod laseru, ale cíl měření vidíte na obrázku na displeji. Dobře to funguje třeba za ostrého denního světla, kdy je měřicí bod laseru vidět hůře. Naopak za šera kamera moc nefunguje, ale o to lépe je zase vidět laser.

Propojení s počítačem

Funkce jsou jedna věc, ale to, co z měřiče Toolcraft LDM X100 činí opravdového pomocníka pro každého, kdo potřebuje měřit různé věci v terénu, je datalogger. Přístroj zaznamenává 100 posledních měření, která je pak možná stáhnout pro použití v počítači. Celý proces je přitom nádherně jednoduchý. Stačí jen měřič připojit k počítači pomocí rozhraní USB-C a stáhnout CSV soubor s naměřenými hodnotami. Data jsou v souboru přehledně popsána, takže není problém s nimi dále pracovat.

Celkově je měřič příkladem chytrého zařízení, které díky vestavěnému loggeru může výrazně usnadnit život třeba řemeslníkům, architektům, interiérovým návrhářům a všem, kdo potřebují měřit vzdálenosti a rozměry přímo in situ. Součástí balení je kromě samotného přístroje také pouzdro, manuál a krátký USB-C kabel.

Přístroj zapůjčila nám firma Conrad.     

Žádné komentáře:

Okomentovat

Konečně! Kompostovatelné kávové kapsle

Tohle nám dlouho chybělo. Káva z kávových kapslí je obvykle velmi dobře chutná a její příprava je přitom velmi jednoduchá. Asi každého al...